Akademie
Aplikované Kineziologie & Kinestetiky
Unikátní tříměsíční program pod vedením mezinárodně uznávaných profesionálů v oboru, pedagogů Akademie múzických umění.
Chceš se dostat na hereckou, taneční, cirkusovou nebo jinou uměleckou univerzitu? Rád bys uspěl/a v castingu do vysněného projektu v oboru “Contemporary stage arts”? Chceš mít exaktní znalosti a dovednosti, které Tě v žebříčku uchazečů posunou na vrchní příčky? Jsi absolvent univerzity, či konzervatoře s uměleckým/pohybovým zaměřením a chceš si udělat něco jako postgraduál a hlavně na úrovni? A nebo jsi prostě jenom nadšenec do pohybových technik a psychologie gestiky/mimiky? Pokud ano, čti dál…
Movement flow & Nový cirkus Jan Jirák
Fyzický mimus Radim Vizváry
Neutrální & expresivní maska Hanka Strejčková
Kompozice, Dramaturgie & práce s textem Adam Halaš
Kdy? Každý čtvrtek od 26.9. do 19.12. 2024 18-21 hod.
*Stipendijní cena: 2400,- CZK (za 12 tříhodinových lekcí!)
Kde? V baletním sále SK Hradčany (klikni zde)
Konkrétní dispozice:
Každý čtvrtek proběhne tříhodinový workshop s jedním z lektorů. Pedagogové se po týdnu prostřídají tak, aby v každém měsíci skupina studentů prošla všemi čtyřmi disciplínami. Každý student tedy absolvuje 3x 3 hodiny s každým lektorem. Celkem 36 hodin kreativně-pohybového tréninku ve 12 lekcích.
Výukový materiál pro absolventy programu AAKK:
Projekt je podpořen programem NPO Ministerstva kultury ČR*
Co se v tříměsíčním programu naučíš a proč se kurzu účastnit?
Na naší akademii propojujeme obor Movement flow & novocirkusových technik, Physical mime, Expresivní & neutrální masku a v neposlední řadě práci s textem a jinými inspiračními zdroji v kontextu fyzického divadla pro následnou kompozici. Tyto 4 obory definují ucelené schéma dovedností pro univerzálního performera s přesahem do Nového cirkusu a autorského divadla. Potenciál pro takto komplexně vzdělané performery spočívá v pozdějším uplatnění se v oblasti “Contemporary stage arts” na mezinárodně uznávaných scénách typu Laterna Magika, Letní Letná, Jatka 78 apod., jež neustále hledají mladou krev pro nově vznikající projekty!!!
Jako tým zkušených lektorů přistupujeme k jednotlivým disciplínám stoprocentně exaktně v postupných progresích tak, aby se každý posunul na profesionální úroveň.
Popis jednotlivých disciplín:
Radim Vizváry představí svou metodu Physical Mime. Tento systematický trénink techniky tělesného mimu je výsledkem jeho dlouholetých zkušeností a výzkumu v oblasti mimického divadla. Radim Vizváry ve své metodě spojuje tradici moderního mimu s inovativními přístupy fyzického divadla nebo japonského tance butó.
Workshop nabídne komplexní průpravu zaměřenou na techniku těla (izolace integrace), dramatickou improvizaci a rozvoj osobního uměleckého stylu. Účastníci projdou systematickým tréninkem, který zahrnuje práci na flexibilitě, stabilizaci těla a rozvoj pohybové paměti. Důraz bude kladen na osobitý pohybový styl každého účastníka a zlepšení estetického vyjádření pomocí tělesných artikulací.
Tento intenzivní trénink vám otevře nové možnosti pohybového a nonverbálního divadla a umožní vám rozvíjet svou hereckou techniku i kreativitu na nejvyšší úrovni.
Jan Jirák povede laboratoř akrobatické movement flow a velmi sofistikované tělesné průpravy založené na zkušenostech z Break dance, orientálních i západních bojových umění, meridiánů (reflexních drah), jež využívá Tradiční čínská medicína a vrcholné ekvilibristiky, které se prakticky věnuje už přes deset let. Metodicky se v této laboratoři promítá práce s osou těla do ostatních segmentů tělesné struktury (klouby končetin a jejich rotace, posun, náklon), analýza osobní anatomické morfologie, tedy identifikace individuálních tělesných dispozic pro maximalizování využití svého tělesného potenciálu, prevence zranění a irelevantního opotřebení pohybového aparátu. Schopnost sestavení exaktního tréninkového plánu pro každého zdravého i handicapovaného jedince.
Metodika práce s maskou - nemimická exprese (neutrální & expresivní maska) společně s vytvářením gestického slovníku a možnost propojení s ostatními odvětvími, jako např. Tělesný mimus, Akrobatická movement flow, Dramaturgie a Jevištní pohyb.
Technika akčního mima/performera (od rituálu k současnosti) povede skrze sebepoznání k formování gest, aby byla srozumitelná vnějšímu světu. Současně se podpoří osobitý rukopis každého studenta individuálně.
Kreativní, hravé a poetické tělo. = tři fáze tělesnosti, to bude workshop pod vedením Hanky Strejčkové
Workshopy pod vedením Adama Halaše, kde se student učí být tvůrcem konceptů, dramaturgem a režisérem se specializací v oblasti Divised theater. Rozvoj hereckého výrazu, kultivace estetiky hereckého projevu.
Aplikace a následná analýza s reflexí dramaturgicko-režijních zadání.
Rozšíření oblastí pro hledání inspirací tvorby. Schopnost nacházet aktuální témata pro uměleckou tvorbu, analyzovat jejich význam v historických a společenských souvislostech a sofistikovaná pohybově-hlasová práce s textem.
Aplikace principů tvorby v praktických cvičení. Rozvíjení situací prostřednictvím ukotvení tématu v imaginárním i v konkrétním fyzickém prostoru.
Lektoři:
Radim Vizváry - mim, autor, režisér, choreograf a pedagog. Je absolventem Hudební a taneční fakulty AMU v Praze (Ph.D), držitel Ceny Thálie 2016 v kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr za herecký výkon v představení Sólo. Je nositelem mnoha ocenění v ČR i ve světě, např. International Theatre Institute – World Organization for the Performing Arts. Od r. 2014 je zařazen mezi významné osobnosti Oxford Encyclopedia. Je um. šéfem divadelního uskupení Mime Prague, spoluzakladatelem a ředitelem mezinárodního festivalu MIME FEST a uměleckým šéfem festivalu Komedianti v ulicích. Spolupracoval s mnoha prestižními institucemi, např. NDT/Korzo Theatre v Haagu, University of Arts Helsinki aj. Od ledna 2021 je um. šéfem Laterny magiky.
Hana Strejčková je divadelní režisérka, dramaturgyně, choreografka, performerka, publicistka a pedagožka působící v ČR i zahraničí. Absolvovala dramaturgii a režii na pražské DAMU, fyzické divadlo a masky studovala na Mezinárodní divadelní škole Jacques Lecoq v Paříži. Ve Velké Británii se zaměřila na kreativitu a pohybové techniky. Dále studovala v italském Centro Internazionale Studi di Biomeccanica Teatrale průpravný herecký systém známý jako Mejercholdova biomechanika, posléze i kreativní pedagogiku na DAMU. Doktorské studium, během kterého byla držitelkou prestižního stipendia Excellent na výzkum v oblasti pohybového divadla 20. a 21. století, dokončila na Katedře nonverbálního divadla HAMU, kde nyní přednáší a vede lekce masky. Dlouhodobě spolupracuje s Univerzitou Palackého, katedrou speciální pedagogiky a expresivních terapií, hostuje na zahraničních univerzitách v Evropě, Asii i zámoří, vede workshopy a masterclassy. Podílí se na tuzemských i mezinárodních výzkumných projektech, publikuje odborné studie a články, je knižní autorkou. Od roku 2013 je součástí platformy FysioART a v roce 2021 zahájila uměleckou spolupráci s Laternou magikou, pro kterou vytvořila historicky první inscenaci Národního divadla pro batolata – BatoLaterna.
Adam Halaš - proděkan HAMU Praha, choreograf a autor nonverbálních projektů, absolvoval magisterské a doktorské studium na HAMU v oboru nonverbální a komediální divadlo. Od r. 2010 je vedoucím katedry nonverbálního divadla a interním pedagogem HAMU, v r. 2016 byl jmenován docentem a od r. 2018 je členem umělecké rady HAMU. Působil jako dramaturg a umělecký vedoucí v Experimentálním prostoru NoD Praha (2000-2016) a organizoval mim sessiony v kině Aero. Je členem výkonné rady Evropské federace mimů, byl dramaturgem mezinárodního festivalu MY MIME a festivalu PRAGUE NONVERBAL. Spolupracoval s významnými umělci mimického divadla a je pravidelně členem různých odborných komisí, porot a mezinárodních setkání v oboru.
Jan Jirák vystudoval na Academy for Modern Circus v Dánsku. Absolvoval stáže na kyjevské cirkusové akademii, ve Francii, Německu a dalších zemích. Po cirkusové akademii se věnoval bojovým uměním a terapeutickým technikám, jako jsou Čchi Kung, Tai Ji, Box, Kung Fu, BJJ a chiropraxe. Na AMU Praha se v současné době zabývá výzkumem psychologie gestiky a mimiky v akrobacii. Jirák je performer v pražském a brněnském národním divadle, režisér, choreograf, spoluzakladatel Feel the Universe Circus Company a umělecký šéf Bo Cirk Ostrava, jejichž projekty se prezentují na předních českých i zahraničních scénách. Založil školu handbalancingu #PragueHandstand a vede Pohybovou Laboratoř na AMU v Praze.
*Případné storno kurzu a vrácení financí po provedení platby není možné. Zameškané lekce se budou moci nahradit ve dvou lednových/únorových termínech.
Projekt je podpořen programem NPO Ministerstva kultury ČR*